Açıklamada Dağdelen'in 2005 yılından beridir sahisiz hayvanlara kol gerdiği ve gerçek bir hayvansever olduğu belirtildi. Dağdelen'in gönüllülerin desteğiyle hayvanları hayatta tuttuğu belirtilen açıklamada "Kurucumuzun bir ‘suç makinesi’ gibi anılması, sadece Haydos gönüllülerini değil, tüm hayvanseverleri vicdanen yaralayan bir haksızlıktır." ifadelerine yer verildi.

Türkan Dağdelen'in hapse girme nedeni; "Dağdelen ne insan öldürmüş, ne çocuğa tacizde bulunmuş, ne de başkasının malına kastetmiştir. O, hayvanları korumak için mücadele ederken girdiği tartışmaların yargıya taşınması sonucu -kendisi de mağdur olarak- hapse düşmüştür." cümleleriyle açıklandı.
Sosyal medya üzerinden yapılan açıklamada Dağdelen'in tutsaklığının yüzlerce hayvanın mağduriyeti anlamına geldiği belirtilirken; "Türkan Dağdelen özgürlüğüne kavuşana dek tüm hayvanseverleri HAYDOS’la dayanışmaya çağırıyoruz. Değerli basınımızdan da mahkeme zabıtlarına yansımayan ama bu mücadelenin özünü oluşturan vicdan, merhamet,  özveri, empati, sevgi, yaşam hakkına saygı gibi görünmeyen boyutları da ıskalamamasını rica ediyoruz." ifadeleri kullanıldı.

HAYDOS Yönetim Kurulu Başkanı Gül Sude Dağdelen adına yapılan açıklamanın tam hali;