Muğla'nın KöyceğizDalamanOrtacaMarmaris ve Fethiye ilçelerinde yetişen Sığla ağaçları için çevrecilerin tepksini çeken bir olay daha yaşandı. Köyceğiz'de bulunan Sığla Ormanındaki Sığla (Günlük) ağaçları, Orman İşletme personelleri tarafından kesilmek üzere işaretlendi.

Sığla Ormanları 4 Nisan 2021 tarihinde Cumhurbaşkanı kararı ile Kesin Korunacak Hassas Alan olarak ilan edildi. Dünya mirası kapsamında bulunan bir endemik bitki türü olan Sığla ağacı uluslararası sözleşmelerle de koruma altında. 

Change.org sitesinde yer alan kampanyada Köyceğiz'de kesilmek için işaretlenen sığla ağaçları ile ilgili; "İçerisinde Yüzlerce Sığla Ağacının bulunduğu ve Orman Vasfını Koruyan Özel Ormanlık Alanın bir kısmı, Orman Tahdit Sınırları Dışına Çıkarılmış bulunmaktadır. Günümüzde, Orman Tahdit Sınırları Dışına Çıkarılan bu parsellerdeki Sığla Ağaçları; mülkiyet sahibi kişi, ya da inşaat firmaları tarafından, “Kesilecek Olan Ağaçların Sığla Ağacı Olduğundan Bahsedilmeksizin”, ağaç kesimi için Orman İşletme Müdürlüğü’ne başvurmaları sonucu, “Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu”ndan herhangi bir izin dahi alınmaksızın, Orman işletme personeli tarafından kesilmek üzere işaretlenmiş bulunmaktadır." ifadelerine yer verildi.

Köyceğiz ilçesi Gülpınar ve Ulucami Mahalleleri'nde bulunan sığla ağaçları ile ilgili başlatılan imza kampanyasında; "Mümkün olan en kısa sürede Köyceğiz Gülpınar Mahallesi 152 Ada, 8-10-12 Parseller ile Ulucami Mahallesi 116 Ada 110 Parselde bulunan “Doğal Sit Alanında Kesin Korunacak Hassas alan Olarak” “Kültür ve Doğa Mirası” kapsamında tespit olunan ve Öncelikli Koruma Altında Bulunan Sığla Ağaçlarının Kesimine İzin Verilmemesini, Ayrıca, 12 Ada 58 Parsel, 152 Ada 1-2-8-10-12 Parseller de “Ormanlık Alan Dahilinde” olmasına rağmen, halihazırda “Orman Lejandından” çıkartılıp “Arsa Vasfına Alınmış Olduğundan” bahsi geçen alanlarla ilgili olarak da gereken denetimlerin yapılmasını talep ediyoruz." ifadeleri kullanıldı. 

Kaynak: Haber48