Ortaca Belediyesi Toplu Açılış Töreni saat 19.30'da Türk Sanat Müziği konseri ile başladı. Sanat müziği konserinin ardından 21.00'da protokol konuşmalarına geçildi. Ortaca Belediye Başkanı Alim Uzundemir konuşmasında son bir aydır çok fazla çalıştıklarını ve açılış törenine hazırlandıklarını belirterek; "Ortacalı kardeşlerim biz Ortaca Belediyesini 31 Mart 2019 seçimlerinde aldığımız zaman maalesef iflası açıklanmayan bir belediye almıştık. Fakat bunların arkasına sığınmadık, mazeret üretmedik. Var gücümüzle bütün çalışma arkadaşlarım ve belediye çalışan arkadaşlarımla beraber gece gündüz çalışarak sizlere eser üretmek için elimizden geleni yaptık." dedi.

Başkan Uzundemir "Yaşanan krizlere rağmen Ortaca Belediyesi olarak belki de Cumhuriyet tarihinin en fazla yatırımı yapan belediyesi olduk" şeklinde konuştu. 

Alim Uzundemir konuşmasında "Sevgili Ortacalılar, sizlere yaptığımız eserleri anlatmak istiyorum. Öncelikle yüzme havuzumuz. Yüzme havuzumuzun ne kadar değerli olduğunu belki on sene sonra anlayacaksınız. Bu yüzme havuzumuz öyle güzel bir tesis oldu ki; bodrum katında fitness salonu olan, karete, okçuluk, güreş antrenman sahası ve sauna salonu olan bir havuz haline getirdik. Burada uluslar arası maçlar yapılabilecek." diyerek açılışı yapılan yüzme havuzu ile ilgili bilgi verdi.

Yapılan kapalı yüzme havuzunun Bakanlığın verdiği proje olmadığını belirten Belediye Başkanı "Kendimiz geliştirerek daha büyük bir proje yaptık. İlk projedeki havuz uluslararası maç oynanabilecek bir havuz değildi. Biz uluslararası maç oynanabilecek bir havuz yaptık. Çünkü biz seçimi değil, geleceği, gençlerimizin, nesillerimizin geleceğini düşünen bir belediyeyiz." dedi. 

Başkan Alim Uzundemir sözlerini şöyle sürdürdü; "Akıncı'da yine halı sahamız var. Bu halı saha 44 metre 24 metreydi, fakat biz bunu yeterli görmedik. 90x60 boylarında U-19 lig takımlarının müsabaka yapabileceği bir saha haline getirdik. Bu da Ortaca halkına, Ortacalı çocuklarımıza hayırlı uğurlu olsun. Bildiğiniz gibi Sarıgerme tesislerini faaliyete geçirdik. Bizden önce buraya aileler gidemiyordu ve en kötüsü de tahsisi iptal edilmiş bir alandı. Fakat sayın genel başkanımız Devlet Bahçeli’nin ve Sadir Durmaz ağabeyimin devreye girmesi ile bizler bu tesisi yaptık. Sizlere hayırlı uğurlu olsun. Biliyorsunuz Dalyan Kaunos Çay bahçesinde hakikaten çok nezih bir ortam oluştu. Gitmediyseniz gitmenizi tavsiye ediyorum. Avrupai bir yer oldu. Yine aynı zamanda Dalyan Kanalının temizliği için elektrikli bir tekne yaptık ve yüzeysel temizliğini yapmak için haftada iki gün arkadaşlarımız çalışma yapıyor."

Ortaca'daki yol çalışmalarına da değinen Başkan Uzundemir; "Bildiğiniz üzere Ortaca‘da yol yapımlarımız devam ediyor. Çok yollar yaptık ama bu göze çok gelmiyor. Yaptığımız yolların ne kadar büyük olduğunu bir örnekle anlatacağım. Şu ana kadar yaptığımız toplam parke taşı 800.000 metrekera, 2018’de yapılan parke taşı ise 9000 metrekare." dedi.

Uzundemir konuşmasında göreve geldiği günden bugüne kadar Belediyenin parasını korumaya çalıştığını belirterek "Göreve gelmeden önce seçim zamanı bize vaatleriniz nedir diye soruluyordu. Ben cevap vermiyordum. Çünkü belediyenin durumunu bilmiyordum. Fakat şimdi biliyorum. Neler yapabileceğimizi ve gücümüzü biliyorum" dedi ve Ortaca'ya yapılacak yeni eserler hakkında bilgi verdi. Başkan Uzundemir; "Ortaca'ya yeni bir belediye hizmet binası yapacağız ve sizlerin hizmetine sunacağız. Ortaca'ya dört adet toprak tenis kortu yapacağız. Buradan Dalaman'a tenis oynamaya gidenler olduğunu biliyorum. Gençlerimiz, çocuklarımız ve sizler için dört adet tenis kortunun yapımına başlayacağız. Ayrıca altı adet yeni halı saha da yapacağız. Son olarak da seçimden sonra söz vermiştim. Dalyan Kapalı pazar yerini 2023'ün sonuna doğru bitirmiş olacağız" şeklinde konuştu.