Ortaca Gençlik ve Spor İlçe Müdürü Murat Sözgen’in anıta çelenk bırakması ve ardından saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından bayram coşkusu Ortaca Ahmet Ateş Stadı’na taşındı. İlçedeki pek çok resmi ve özel okul öğrencisi birbirinden renkli koreografilerle tribünlerdeki kalabalığı kendilerine hayran bıraktılar.

Ortaca Kaymakamı Meral Uçar, Deniz Hava Üs Komutan vekili Albay Ahmet Emre İnal, Ortaca Belediye Başkanı Alim Uzundemir,Cumhuriyet Başsavcısı Emre Genç, İlçe Jandarma Komutanı İlker Karaalp, İlçe Emniyet Müdürü Raşit Tosun, başta olmak üzere pek çok sivil ve asker de Ortacalıların bayram sevincine ortak olmak için protokol tribününde yerlerini aldılar.

“Çarenin millette olduğu tescillenmiştir”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bayram mesajının okunmasının ardından kürsüye çıkan öğrenciler hem Atatürk’ün Gençliğe Hitabı’nı hem de gençliğin Ata’sına cevabını okudular. Daha sonra kürsüye çıkan Ortaca Gençlik ve Spor İlçe Müdürü Murat Sözgen, törenin açış konuşmasını yaptı. Sözgen konuşmasında “ bugün Mustafa Kemal’in Samsun’da tutuşturduğu kurtuluş meşalesinin Anadolu’da elden ele gönülden gönüle dolaşmasının 104’üncü yıldönümüdür. O gün Samsun’un vatanperver insanlarını selamlayan Atatürk’ün taşıdığı duygularla sizleri selamlıyorum. Milletimizin tüm onur ve asaletiyle büyük önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün rehberliğinde tarih sahnesinde bir kez daha şaha kalkışının başlangıcıdır 19 Mayıs. 19 Mayıs aynı zamanda yeni Türk devletinin çağdaş değerlerle milletler ailesi içerisinde yerini almasıdır. Temeli 19 Mayıs’ta atılan milli egemenlik ilkesiyle birlik ve bütünlüğümüz sağlanmış çarenin ancak millette olduğu tescillenmiştir. Binlerce şehit vererek, sıkıntı ve yokluklar içinde büyük özverilerle kurulan Türkiye Cumhuriyeti siz gençlere emanettir. Bu değerli emaneti yaşatmak ve sonsuza kadar korumak gelecek kuşaklara en iyi şekilde aktarmak en başta gelen görev ve sorumluluğunuzdur” ifadelerini kullandı.

Derece alan başarılı genç sporcular ödüllendirildi

Ortaca Kaymakamı Meral Uçar, Deniz Hava Üs Komutan vekili Albay Ahmet Emre İnal ve Ortaca Belediye Başkanı Alim Uzundemir, çeşitli şampiyonalarda derece alan sporcu öğrencilere ödüllerini verdikten sonra gençler adına da Ortaca Kaymakamı Meral Uçar’a Mustafa Kemal Atatürk’ün imzasını taşıyan bir tablo hediye edildi. Ardından coşkusu daha da artan görsel şölende, hem sportif gösteriler hem de halkoyunları izleyenlerden büyük alkış aldı ve tören sona erdi.

Editör: İrem Yıldırım