Depremden etkilenen vatandaşların acil ihtiyaçları belirlenerek Halk Eğitimi Merkezlerinde ve Olgunlaşma Enstitüsünde üretim potansiyelini belirlenen ihtiyaçlara yönlendiren İl Milli Eğitim müdürlüğü koordinesinde, Muğla Olgunlaşma Enstitüsü ile Muğla genelindeki Halk Eğitimi Merkezlerinde çalışan usta öğreticiler ve kursiyerler, afetzedelerin acil ihtiyaçlarını gidermek için tek yürek oldular. 

Muğla İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından 10 bin uyku tulumu için gerekli kumaş ve malzemeler tedarik edilerek Olgunlaşma Enstitüsü ve Halk Eğitimi Merkezlerine ulaştırıldı. Usta öğreticiler ve kursiyerler tarafından atölyelerde uyku tulumları dikilerek Muğla Valiliği Koordinasyonunda depremzedelere ulaştırılmak üzere afet bölgesine gönderilecek.

Muğla Olgunlaşma Enstitüsünde depremzede çocuklar için oyuncak üretimi devam ediyor. Bu merkezde usta öğreticiler ve kursiyerler  tarafından atkı, bere, eldiven, polar battaniye, eşofman takımı ve nevresim üretimi de gerçekleştiriliyor.

Afetin yaralarını sarmak için Muğla eğitim camiasının seferber olduğunu ifade eden İl Müdürü Emre Çay, ‘Tüm okul ve kurumlarımızda öğretmenlerimiz, usta öğreticilerimiz, kursiyerlerimiz, tek yürek olarak büyük bir özveri ve gayretle çalışıyorlar. Meslek liselerimiz, Hayat Boyu Öğrenme Kurumlarımız, Mesleki Eğitim Merkezlerimiz, Rehberlik ve Araştırma Merkezlerimiz, Okul Öncesi kurumlarımız, Özel Eğitim Kurumlarımız tüm öğretmen ve personelimizle depremzede vatandaşlarımızın yaralarını sarmak için tüm imkânlarını seferber ettiler. Ülke olarak zor bir sınavdan geçtiğimiz bu günlerde büyük bir fedakârlık örneği gösteren Muğla eğitim camiamızın her bir ferdine şükranlarımı sunuyorum. “ dedi.