Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın en düşük emekli maaşının 7 bin 500 liraya yükseltildiğini açıklaması büyük bir heyecan uyandırdı. Bu açıklama öncesinde gündüz saatlerinde ise Türkiye Emekliler Derneği TÜED yönetimi Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin’i ağırlamıştı. İşte biz de  hem emekli maaş artışını hem de bakan  Bilgin’in TÜED ziyaretini Muğla Şube Başkanı Mustafa Esen’e sorduk. İşte aldığımız yanıtlar;

“Bizim cumhurbaşkanımız halka bakıyor, emekliler için güzel birşey. Bir nebze olsun daha rahat edeceğiz. Cumhurbaşkanımız sağolsun ne diyelim. Bayram ikramiyesi ile ilgili olarak da genel merkezimiz güzel şeyler konuşuyor. Artık o da cumhurbaşkanımızın insafına kalmış. Güzel bir haber bekliyoruz. En düşük emekli maaşının 7 bin 500 lira olmasına seviniyoruz ve daha yüksek maaş alan emeklilerimizin de bu yönde beklentileri var ama tabi devletin kestiği parmak acımaz. Yeni emekli olanların aylığı da eskilerin aylığı da 7 bin 500 lira oldu. Tabi oransal anlamda uygulansaydı bu artış bir fark olması lazımdı tabi.”

MUĞLA ŞOFÖRLER ODASI BAŞKANI ÖZER: BU BİR FİYAT GÜNCELLEMESİ

Cumhurbaşkanının verdiği müjdenin hemen sabahında ise Muğla’da ulaşım fiyatlarına zam yapıldığı haberiyle güne başladık. Muğla Büyükşehir Belediyesi Ulaşım ve Koordinasyon Merkezi (UKOME) gelen talepler doğrultusunda ulaşım fiyatlarına yüzde 39 ila yüzde 40 aralığında zam yapıldığını duyurdu. Aslında talep sahibi Muğla Kamyoncu, Otomobilci ve Şoförler Esnaf Odası Başkanı sayın Arif Özer’di ve ona göre bu zam değil bir “fiyat güncellemesiydi.” 

“Buna bir zam demiyoruz. Çünkü zam bir fiyatın üzerine tekrar para kazanmak için hamle yaparsan olur. Biz bu mesleği sürdürebilmek için artan amortisman maliyetlerini ve giderleri karşılaşaybilmek için fiyat güncellemesiyaparak fiyatları UKOME’den geçirdik. Bunun adına zam demeyi ben çok doğru görmüyorum. Çünkü ülkemiz pandemi, savaşlar ve depremler derken noter ücretlerine yüzde 300, kasko ve sigorta ücretlerine yüzde 400 zam geldi. Lastik ve amortisman giderleri, asgari ücrete memurlara ve emeklilere yüzde 30 zam geldi. O nedenle bu fiyat güncellemesini yaptık. Mesleğimizi insani ölçülerde sürdürmek, halkımızı ve taşıyanımızı mağdur etmemek için fiyat çalışması yaptık. En son fiyat ayarlaması Temmuz 2022 de yapıldı. BizMuğla’da taksimetrelerde kademeli tarife uygulamasıyla mesafe uzadıkça insanların cebinden daha az para çıkmasını sağlıyoruz. Toplu taşımada Aydın, Denizli ve Antalya’da yokken gazilerimiz, şehit yakınlarımız, engellilerimizin de aralarında bulunduğu 21 ayrı grubu avantajlı taşıyoruz. Zam olmasın diyenlere şunu söylüyorum, geçen sene Temmuz ayında aldığınız maaşla şu anda aldığınız maaş aynı mı? Bir ekmeğe zam gelince halk ayağa kalkıyor bir de toplu taşımaya zam gelince...”
Kaynak: HABER 48