Muğla İl Müdürlüğünün "Katma Değeri Yüksek Sebze Üretim Programı" kapsamında "tatlı patates" üretimi için Muğla ve ilçelerinde çiftçiler teşvik ediliyor.

Bölgede yürütülen çalışmalara katılan üreticiler, ana vatanı Güney Amerika'da Peru olduğu belirtilen ve aromasından dolayı "tatlı patates" olarak bilinen üründen yüksek verim aldı.

Datça, Marmaris, Fethiye, Dalaman, Seydikemer, Ortaca, Ula, Milas, Yatağan ve Bodrum ilçelerinde yaygınlaşarak 22 dekarda üretilen "tatlı patates"te 150 tonu aşkın rekolte bekleniyor.

Sabahın erken saatlerinden itibaren tarlalara gelen tarım işçileri, traktör ve kürek yardımıyla çıkartılan rengarenk tatlı patatesleri topraktan arındırıyor.

Türkiye'nin dört bir yanına gönderilecek ürünler toplandıktan sonra özenle kasalara alınıyor.

Sağlıklı karbonhidrat kaynağı olması ile iç pazarda tercih edilen "tatlı patates"te hasada devam eden üreticiler ürünün bu yıl hem kalitesinden hem de rekoltesinden memnun.

Muğla Tarım ve Orman İl Müdürü Barış Saylak, AA muhabirine, Muğla'da tatlı patatesle ilgili ilk çalışmalara 3 yıl önce başladıklarını ve üretimin her geçen yıl artarak devam ettiğini söyledi.

Muğla'da Karakulak Eylem Planı Çalıştayı Düzenlendi Muğla'da Karakulak Eylem Planı Çalıştayı Düzenlendi

Olumlu sonuçlar neticesinde çalışmalara hız verildiğini anlatan Saylak, Datça ilçesinde yapılan çalışmalarla son yıllarda hem tatlı patates hem de patates fidesi üretimine geçildiğini kaydetti.

Saylak, Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğünce desteklenen "Katma Değeri Yüksek Sebze Yetiştiriciliği" projesi kapsamında "Tatlı Patates Yetiştiriciliğinin Geliştirilmesi Projesi" hazırlandığını belirterek, "Bu yıl 33 üreticiye 60 bin fide dağıtıldı, 22 dekar alana dikimi yapıldı. Dekar başına yaklaşık 7 ton ürün bekleniyor." dedi.

Üreticilerden Hasan Harıpçı ise 3 yıldır ekimini yaptığı tatlı patatesin veriminden memnun olduklarını söyledi.

Elde ettikleri fideleri toprakla buluşturduklarını anlatan Harıpçı, tatlı patates üretiminin yaygınlaşması için birçok üreticiye de fide verdiklerini belirtti.

Harıpçı, "Haziran ayında dikimini yaptığım patatesleri şimdi hasat etmeye başladım. Geçen yıl 4 dönüm, bu yıl 6 dönüm alana dikim yaptık. Bize çok iyi bir gelir kapısı oldu. Talep çok fazla. Birkaç yıl önce bölgede hiç tanınmayan bir ürünün şimdi talebine yetişemiyoruz. Herkese ekmesini tavsiye ederim." ifadelerini kullandı.

Özellikle ılıman iklimin olduğu yerlerde ürünün yıl boyu da toprak altında durabildiğini belirten Harıpçı, bu nedenle de tercih edildiğini kaydetti.

Kaynak: AA