Muğla İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından il genelinde yürütülen Mavi Yeşil Okullar Projesi çevre dostu okullarda uygulanmaya devam ediyor. Proje kapsamında belirlenen 13 pilot okulda, yağmur suyu hasadı için okul bahçelerinde yağmur suyu toplama alanları oluşturuldu. Kurulan sistemlerle çatılardan süzülerek depolarda biriktirilen yağmur suları yağış olmayan aylarda okul bahçelerinde çiçek ve tarımsal sulama için kullanılacak.
Sulama suyu ihtiyacı için genellikle içilebilir şebeke sularının kullanılmasının, hem çevresel hem de ekonomik açıdan önemli bir kayıp olduğuna dikkat çeken İl Milli Eğitim Müdürü Emre Çay, son yıllarda daha da büyük bir sorun olarak karşımıza çıkan kuraklık ve içme suyu rezervlerinin azalması, yağmur sularının bir damlasının bile boşa gitmemesinin ne kadar önemli olduğunu bize göstermektedir. Bu amaçla il genelinde 13 ilçemizde belirlediğimiz çevre dostu okullarımızda yağmur suyu biriktirme alanları oluşturduk. Bu depolarda biriktirilen yağmur suları okul bahçelerinin sulanmasında ve mini tarım uygulamalarında kullanılacak. Proje ile yağmur suyunun verimli kullanımı, içme suyu tasarrufunun sağlanması ve temiz su rezervlerindeki kayıpların azaltılması ve öğrencilerimizde küçük yaşlardan itibaren su bilincini kazanmalarını sağlamayı amaçlıyoruz. Aynı zamanda yapılan bu uygulama ile okullarımızın su faturası giderleri azalacak ve ekonomiden tasarruf sağlanacak.” dedi.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın 2022 Proje Ödülleri yarışmasında Muğla Mavi - Yeşil Okullar projesinin kamu alanında 3’üncülük ödülü kazandığını hatırlatan İl Müdürü Emre Çay, “Türkiye’ye örnek olan bu projemizi geliştirerek tüm okullarımızda uygulamaya devam ediyoruz.” İfadelerini kullandı.

Kaynak: Haber48