Milli Eğitim Bakanlığı tarafından geçen yıl, yaz tatili döneminde ilk kez hayata geçirilen "yaz okulları", bu yıl da velilerden gelen yoğun talep üzerine “kış okulları” ile yarıyıl tatili döneminde kapılarını öğrencilere açtı. 
21 Ocak'ta başlayan ve 5 Şubat Pazar gününe kadar devam edecek olan kış okulunda öğrencilere; bilim, sanat, matematik ve İngilizce olmak üzere 4 alanda ücretsiz kurs veriliyor. 

Kış okullarında matematik ve İngilizce derslerinde düzenlenen kurslara 4. sınıftan 12. sınıfa kadar olan öğrenciler katılabiliyor. Bir öğrenci isterse her iki ders için kursa başvuru yapabiliyor. İki kursa katılan öğrenci, haftalık 20 saat, iki haftada ise toplam 40 saat ders almış olacak.

Bilim ve Sanat Merkezlerinde (BİLSEM) ise bilim ve sanat alanlarında açılan destekleme ve yetiştirme kurslarına, 2 ve 12. sınıf aralığındaki tüm öğrenciler katılabiliyor. Bu kurs programında öğrenciler, 16 saatlik atölye programlarından yararlanıyor. Robotik, yapay zeka, yazılım geliştirme, havacılık ve uzay, yenilenebilir enerji, bilimsel araştırma teknikleri, akıl oyunları gibi alanlarda açılan kurslar, öğrencilerin hem bilimsel ve akademik becerilerini geliştirmelerine hem de kültür, sanat ve spor alanlarında beceri sahibi olmalarına olanak sağlıyor. Bilim ve sanat alanlarında her bir atölye programı, günlük en fazla 4 saat olmak üzere toplam 16 saat olarak gerçekleştiriliyor. Bir öğrenci, en fazla iki farklı atölye veya ders grubundan BİLSEM destekleme ve yetiştirme kursuna devam edebiliyor, haftalık 16, toplam 32 saat atölyelere katılabiliyor.

Ayrıca bu yıl Bakanlık tarafından yarıyıl tatiline özel dijital materyaller hazırlandı. Bakanlık, yeni dijital eğitim materyallerini, karnelerin verileceği 20 Ocak Cuma itibarıyla resmi internet sitesinden tüm öğrencilerin kullanımına sundu. Aynı zamanda kurslarda kullanılan dijital materyaller, her seviyedeki öğrencinin gelişimi gözetilerek hem öğretici hem de keyifli vakit geçirmesini sağlayacak şekilde tasarlandı.

İlk kez bu sene faaliyete başlayan kış okulları hakkında değerlendirmede bulunan İl Milli Eğitim Müdürü Emre Çay "Yaz okullarından sonra kış okullarıyla Türkiye’de ilk kez yeni bir döneme giriyoruz. Öğrencilerimizin nitelikli tatil geçirmeleri amacıyla Bakanlığımız öncülüğünde, velilerimiz ve öğrencilerimizden gelen talepler doğrultusunda, ilimiz genelindeki okullarımızda ve BİLSEM’lerde kış okullarımızı açtık. Öğrencilerimiz, açılan kış kurslarımızdan oldukça memnunlar. Eğlenceli ve yenilikçi öğrenme yaklaşımları ile hazırlanan ve dijital materyallerle desteklenen kurslarımızda, hem eğlenip hem öğrenerek kaliteli zaman geçiriyorlar. Akademik başarılarını artırmalarına ve kendilerini çok yönlü geliştirmelerine de olanak sağlayan kış okullarımız, aynı zamanda öğrencilerimize ücretsiz hizmet veriyor. " dedi.

Kaynak: İHA