Muğla Valisi Orhan Tavlı, Sedir Adası'ndaki Kedreai Antik Kenti'ni ziyaret etti. Vali Tavlı, Kedreai Kazıları Bilimsel Sorumlusu Prof. Dr. Adnan Diler ve Muğla Müze Müdürü Gülnaz Savran’dan yürütülen çalışmalar hakkında bilgi aldı.

Muğla'da en çok ziyaret edilen ören yerlerinden biri olan Kedreai Antik Kenti'nde 2004 yılından beri araştırma çalışmaları yürütülüyor. Arkeolojik kazı çalışmaları Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Muğla Valiliği Yatırım İzleme Komisyonu Başkanlığı desteği ile yürütülüyor. 

Vali Orhan Tavlı, Sedir Adası’nda bulunan sur çalışmaları ve Orata Adasında bulunan Vaftizhane Ayazma ve Tören Yolu Kompleksi ile Sedir Adası’nın Güneydoğunda bulunan gözetleme ve kontrol kulesinin Muğla Kültür Varlıkları Koruma Bölge Kuruluna sunulmak üzere hazırlanan restorasyon projesini yerinde inceledi. Daha sonra Adada bulunan Apollon Kutsal Alanı ve şehir surlarında Dr. Soner Özen başkanlığında Saarlandes Üniversitesinden bir ekip tarafından yürütülen üç boyutlu modelleme çalışmaları hakkında bilgi aldı.


Vali Orhan Tavlı, Sedir Adası’nda sürdürülen arkeolojik kazıların ve yürütülen bilimsel çalışmaların önemine dikkat çekerek, Valilik desteğinin devam edeceğini söyledi.