Muğla'nın Dalaman ilçesindeki Martı Koyu'nda bulunan çam ağaçları 2021 yılının Ekim ayında hastalık kaparak kurumaya başlamıştı. Birkaç ağaçla başlayan kuruma Dalaman Orman İşletme Müdürlüğünün zamanında müdahale etmemesi sebebiyle binlerce ağaca yayılmıştı. Martı Koyu'nun doğal dokusu ve canlı çeşitliliği tehdit altına girmiş, kuruyan ağaçlar yaz aylarındaki sıcak havalarda orman yangınlarına davetiye çıkarmıştı. 

Haber48 Gazetesi Haziran ayında gündeme getirmişti. Kamuoyundan çok fazla tepki çeken olayla ilgili Dalaman Orman İşletme Müdürlüğü geç de olsa bir adım attı. Karadan ulaşımın olmadığı koydaki kuruyan ağaçların bir kısmı kesilerek deniz yoluyla taşındı. 

YAZIK DEĞİL Mİ KESİLEN BİN 197 AĞACA

Doğal ya da böcek zararlısı sebebiyle kuruyan bin 197 adet kızılçam ağacı damgalandıktan sonra kesilmeye başlandı. Dalaman Orman İşletme Müdürlüğü tarafından zamanında müdahale edilmediği için kuruyarak kesilen ağaçlar traktörle deniz kenarına taşınıyor. 

Martı Koyu'ndan Kille Koyu'na yaklaşık 5 mil deniz yoluyla taşınan tomruklar kamyonlara yüklenerek orman deposuna nakliyatı yapılıyor.

Kaynak: Haber48