Marmaris Belediyesi, 2019 yılında bisiklet kullanımının artması amacıyla akıllı bisiklet sistemini hizmete açmıştı. Bisiklet kullanıcılarının bisiklet kullanımı sırasında yaşabilecekleri olumsuzluklara karşı ilçenin birçok noktasına Bisiklet Bakım İstasyonu kuruldu. Bisiklet kullanıcıları bu noktalarda bisikletlerinin bakımını yapabilecek.

Bisiklet Bakım İstasyonları Marmaris Saman İskelesi, Beldibi Trafik Eğitim Parkı, İçmeler Cumhuriyet Meydanı, Camiavlu Erdal İnönü Parkı, Armutalan Yunus Nadi Caddesi-304. Sok. kesişim noktasındaki yeşil alanda yer alıyor. Bu noktalardan bisiklet kullanıcıları ücretsiz olarak faydalanabilecek.

Bisiklet kullanımı esnasında karşılaşılan teknik sıkıntıların anında çözülebileceği bisiklet tamir istasyonunun içinde; kullanıma hazır alyan takım seti, anahtar takımı, tornavida takımı, lastik söküp takmak için tekerlek levyeler, şişirme pompası, sadece bisiklet kullanımına uygun pedal anahtarı bulunuyor.

Bakım istasyonlarının gençlerin ve çocukların bile kolayca kendi bisikletlerine bakım yapabilmelerine imkan sağlayacağını söyleyen proje sorumlusu Ayça Asuman Hacımustafaoğlu, “Özellikle Trafik Eğitim Parkı’nda aileler çocuklarına bisiklet sürüş eğitiminin yanı sıra bisiklet bakım eğitimi de verebilirler. Amacımız vatandaşlarımızı bisiklet kullanımına teşvik etmek ve çevreci bir ulaşım aracı olan bisiklet kullanımını arttırmak” diye konuştu.