GEKA'nın 156'ncı Yönetim Kurulu ToplantıMuğla'da GEKA Yönetim Kurulu Başkanı ve Vali Orhan Tavlı'nın başkanlığında yapıldı. Ula ilçesinin Akyaka Mahallesi'ndeki bir otelde düzenlenen toplantıya, Aydın Valisi Hüseyin Aksoy, Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, Aydın Sanayi Odası Başkanı Gökhan Maraş, Denizli Sanayi Odası Başkanı Selim Kasapoğlu, Muğla Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Bülent Karakuş, GEKA Genel Sekreteri Özgür Akdoğan ile ajans yetkilileri katıldı. Toplantının ilk gündem maddesi, GEKA'nın geçtiğimiz 2022 yılı kasım ayında ilan ettiği 'Yenilikçi genç girişimcilik mali destek' ve 'İmalat sanayinde dijitalleşme faizsiz kredi desteği' programları oldu. Toplantıda değerlendirme aşamasını geçerek uygun şartları sağlayan projeler yönetim kurulu tarafından gözden geçirilerek değerlendirildi. Vali Orhan Tavlı nihai sonuçların GEKA Genel Sekreterliği tarafından en kısa sürede kamuoyu ile paylaşılacağını söyledi.

ÇALIŞMALARA YÖN VERECEK FAALİYETLER DEĞERLENDİRİLDİ
Güney Ege Bölgesi'nin kalkınmasına katkı sağlayacak yatırımların fizibilite çalışmalarının desteklendiği 'Fizibilite desteği' programı ilanı toplantının ikinci gündem maddesi oldu. Ajansın geçmiş yıllarda da yürüttüğü fizibilite desteği programının 2023 yılı ilanı kapsamında programın içeriği, başvuru şartları ve hususlar yönetim kurulu tarafından incelendi. Fizibilite desteği programına yönelik ilan sürecinin genel sekreterlik tarafından başlatılarak kamuoyunun bu konuda bilgilendirileceği ifade edildi.
Toplantının son gündem maddesinde ise Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından Sosyal Gelişmeyi Destekleme Programı (SOGEP) kapsamında destek almaya hak kazanan 2023 yılı projeleri yer aldı. Buharkent İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'nün 'İş'te ben de varım! Benim geleceğim, benim atölyem', Çal Belediyesi'nin 'Kırsal kalkınmanın öncüsü kadınlar' ve Köyceğiz Belediyesi'nin 'Üretime değer katan kadınlar' projeleri hakkında genel sekreterlik tarafından yönetim kuruluna detaylı bir bilgilendirme sunumu yapıldı.

Toplantıda bir önceki toplantıdan bu yana ajansın gerçekleştirdiği çalışmalar gözden geçirilirken gelecek dönem çalışmalarına yön verecek faaliyet ve programlar değerlendirildi. Ayrıca ajans tarafından yürütülen projelerin, yönetim kurulu tarafından incelenmesiyle toplantı sona erdi.

KAYNAK : DHA 

Editör: İrem Yıldırım