Muğla Büyükşehir Belediyesi ve Fethiye Belediyesi işbirliği içerisinde çalışmaya devam ediyor. Muğla Büyükşehir Belediyesi Fethiye merkeze hizmet veren tesisin kapasitesini iki katına çıkardı. Büyükşehir Belediyesi, Fethiye’de işletilmekte olan 25.000 m3/gün kapasiteli Atık su Arıtma Tesisini 147 Milyon 323 Bin TL yatırımla 50.000 m3/gün kapasiteye çıkararak bölgenin en az 20 yıllık arıtma ihtiyacını karşılıyor. Tamamlanan çalışmaların ardından yoğun katılım ile tesisin açılışı gerçekleşti.

Karaca, “25 yıllık arıtma sorununu çözdük”

Fethiye Belediye Başkanı Alim Karaca, “Muğla Büyükşehir Belediyemiz tarafından yapımı tamamlanan İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi 2.Etap Açılış Töreni'ni hep birlikte gerçekleştirdik. Tesisteki kapasite artışı ile Fethiye’mizin en az 25 yıllık arıtma ihtiyacı karşılanacak. İlçemize yaptığı yatırımlardan dolayı Büyükşehir Belediye Başkanım Dr. Osman Gürün’e şükranlarımı sunuyorum” dedi.

“Koku giderici ünite koyuldu”

Fethiye Merkezine hizmet veren ve yaklaşık 125 bin kişilik arıtma kapasitesine sahip olan Fethiye Atıksu Arıtma Tesisi MUSKİ Genel Müdürlüğünün hayata geçirdiği kapasite artış projesi ile 2 kat büyütüldü. Yapılan revizyon çalışmalarıyla tesise koku giderici ünite de monte edilirken tesis 250 bin kişiye hizmet verebilecek kapasiteye yükseldi. Ayrıca proje ihtiyaç olması durumunda 2040 yılından sonra daha da büyütülebilecek teknik altyapıya sahip olarak düzenlendi. Ölüdeniz Mahallesinde 2019 yılında tamamlanarak hizmete açılan Atıksu Arıtma Tesisi de 30 bin kişilik kapasite ile hizmet veriyor. 2 tesis ile birlikte Fethiye’de ki arıtma kapasitesi yaklaşık 280 bin kişiye yükseldi.

Gürün, “Muğla’mızın yeşilini mavisini korumaya devam edeceğiz”

Verilen teknik bilgilerin ardından Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman  Gürün, “Fethiye'de yapımını tamamlamış olduğumuz İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi 2.Etap Açılış Töreni'ni gerçekleştirdik. Muğla’mızın yeşilini, mavisini koruyarak geleceğe taşımak için çalışmaya devam edeceğiz” dedi.