Enerji Piyasası Denetleme Kurumu yaptığı açıklamada salgının küresel anlamda etki ettiğini ve Rusya-Ukrayna savaşının enerji piyasaları için ağır sonuçları olduğunu belirtti. Ham madde fiyatlarına etki ettiği belirtilen bu olayların yer aldığı açıklamada "Bu durum ülkemizdeki enerji üretim maliyetlerini de olumsuz etkilemiştir. Özellikle son aylarda küresel piyasalardaki enerji ham madde fiyatlarındaki artışların belirli seviyeleri geçmesi sebebiyle nihai elektrik tarifelerinde mesken ve tarımsal faaliyetler abone grupları için yüzde 20, kamu ve özel hizmetler sektörü ile diğer aboneler grubu için yüzde 30, sanayi abone grubu için yüzde 50 artış yapılmıştır. Bu artışla beraber 100 kilovatsaat elektrik tüketimi olan bir mesken abonesi için ödenecek tutar 173,46 lira olmuştur."  ifadelerine yer verildi.

BOTAŞ ise yaptığı açıklamada doğalgazın yurt dışından ithal edildiğini ve Rusya Ukrayna savaşının olumsuz etkileri olduğunu belirtti. BOTAŞ tarafından yapılan açıklamada; "Dünyada pandeminin etkisinin azalmasıyla birlikte artan doğalgaz talebine bağlı olarak küresel enerji piyasalarındaki doğal gaz fiyatlarında yüksek oranda artışlar meydana gelmiş olup, bu durum kamuoyu tarafından da yakinen bilinmekte ve takip edilmektedir. Buna ilaveten, Avrupa’nın en büyük doğal gaz tedarikçisi konumundaki Rusya ile Ukrayna arasında başlayan savaş sonrasında doğal gaz fiyatlarındaki yükseliş artarak devam etmiş ve pandemi öncesine göre küresel piyasalardaki doğal gaz fiyatlarında %2000’e varan oranlarda artış meydana gelmiştir. Buna karşın, küresel piyasalardaki yüksek doğal gaz fiyatları bugüne kadar tüketicilerimize aynı oranda yansıtılmamıştır.

Diğer taraftan, bağımsız yayın organı Evsel Enerji Fiyat Endeksi’ne (HEPI-Household Energy Price Index) ve EUROSTAT verilerine göre konutlarda ve sanayi kuruluşlarında Avrupa ülkeleri arasındaki en düşük fiyatlı doğal gaz ülkemizde kullanılmaktadır.

1 Eylül 2022 tarihi itibari ile tüketicilerimizi imkânlar çerçevesinde asgari düzeyde etkileyecek şekilde doğal gaz satış fiyatlarında bir düzenleme yapılması maalesef zorunlu hale gelmiştir.

Bu kapsamda, 1 Eylül 2022 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere;

-Konutlarda kullanılan doğal gazın nihai satış fiyatlarında ortalama yüzde 20,4 

-Küçük ve Orta Ölçekli İşletmelerde kullanılan doğal gazın nihai satış fiyatlarında ortalama yüzde 47,6

- Sanayide kullanılan doğal gazın nihai satış fiyatlarında ortalama yüzde 50,8

- Elektrik üretimi için kullanılan doğal gazın nihai satış fiyatlarında ortalama yüzde 49,5

oranında artış yapılmıştır.

Bu artışlara rağmen, özellikle konutlarda kullanılan doğal gazda tüketicilerimize yüzde 80’in üzerinde destek verilmeye devam edilmektedir."  ifadleri kullanıldı.

Kaynak: İHA