Mehmet Billorer açıklamasında; "Eylem Planlarını tek tek açıklayan bir DEVA Partisi var ve bunu şaşkınlıkla izleyen bir iktidar var. Biz dersimizi iyi çalışıyoruz, Liyakatli kadrolarımız ile her kesimin sorunlarına yönelik olarak iktidara geldiğimizde 30-60-ve 90 günlük yapacağımız icraatları şimdiden açıklıyoruz. Hani diyorlardı ya iktidar giderse kaos olacak, şimdi eğer iktidar gitmezse milletin hali ne olacak bu konuşuluyor bu eylem planımızda da Dış ilişkiler konularındaki yapacaklarımız açıklandı. Vatandaşımız rahat olsun Türkiye’nin DEVA’sı Hazır" dedi.

Billorer açıklamasının ardından DEVA Partisi, Dış Politika ve Güvenlik Eylem Planını paylaştı 

Devlet Bahçeli Ermenistan'a Tepki Gösterdi Devlet Bahçeli Ermenistan'a Tepki Gösterdi

Tanıtım töreninde konuşan DEVA Partisi Genel Başkan Ali Babacan, “Sözü dinlenen, itibarlı, güçlü bir ülke olacağız. Pasaportumuza değer kazandıracağız. Türkiye’yi barışçıl güç yapacağız, akıllı güç yapacağız. Evlatlarımız, Avrupa’nın başı dik Türkiye’sinde büyüyecek” dedi. Babacan dünyada demokrasiyi savunanlara da selam gönderdi. Eylem planının ayrıntılarını Abdurrahman Bilgiç anlattı.

Babacan, yaptığı açıklamada; "Dünyada demokrasiyi savunanlarla aynı yerdeyiz. Biz demokrasi neferiyiz.Şu anda Türkiye’nin bir dış politikası yok. Bir kişinin dürtülerine bağlı şahsileştirilmiş dış ilişkiler seti var. Diplomasi son derecede zayıflatıldı. Koskoca Türkiye’nin dış ilişkiler repertuarında neredeyse yalnızca silahlı gücü kaldı. Onu da her seferinde test ettirdiğimiz bir dönemdeyiz. Ülkemiz maalesef sözü dinlenmeyen bir duruma düştü. Bugün, ‘sıfır başarı’ dönemindeyiz." ifadelerini kullandı.

İki yıl Dışişleri Bakanlığı, üç yıl da Avrupa Birliği Başmüzakereciliği yaptığını hatırlatan Babacan “Bugünlere bakınca içim acıyor. Olanları kabullenemiyorum” dedi. Babacan şöyle devam etti:

“Bizim istikametimiz; Avrupa Birliği standartlarıdır. Üye oluruz, olmayız o başka konu. Hedefimiz vatandaşlarımıza en az Avrupa Birliği seviyesinde hukuk, özgürlük ve demokrasi standardı sağlamaktır. DEVA Partisi iktidarında gazetelerde daha sık Brüksel haberleri göreceksiniz. Biz bu hükûmetin kavgacı, içe kapalı, ülkemizi dünyadan koparan maceralarına son vereceğiz. Dış politikada sözü dinlenen, itibarlı, güçlü bir ülke olacağız. Türkiye Cumhuriyeti pasaportuna değer kazandıracağız. Pasaportumuzun tüm dünyada kıymetli olmasını sağlayacağız. İnanıyorum ki evlatlarımız, güçlü demokrasiye sahip, güçlü ekonomiye sahip, güçlü adalete sahip bir Türkiye’de büyüyecek. Evlatlarımız Avrupa’nın başı dik Türkiye’sinde büyüyecek.”

‘Hedefimiz profesyonel orduya geçmektir’

“Olur olmadık şahsi çekişmelerle ordumuzun caydırıcı gücünü test ettiren bu savrukluğa son vereceğiz. Ordumuzun; demokratik denetim ve gözetime tabi, itibarlı, caydırıcı ve etkin bir askeri güç olmasını sağlayacağız. Askerlik hizmeti konusunda da zorunlu ve bedelli askerliğin aynı anda uygulanmasının adaletsizlik olduğunu biliyoruz. Bunu sona erdireceğiz. Bizim hedefimiz; profesyonel orduya geçmektir.”

‘Terör örgütlerinin hepsiyle aynı azim ve kararlılıkla mücadele edeceğiz’

“Terör örgütlerinin hepsiyle aynı azim ve kararlılıkla mücadele edeceğiz. Bu mücadelede, hiçbir koşulda, hukukun dışına çıkmayacağız. Terörle mücadeleyi hukuk içinde kalarak akılcı yöntemlerle sonuca ulaştıracağız. Terörle mücadelede sadece güvenlik enstrümanlarını kullanmayacağız. Diplomasiyi, uluslararası ilişkileri, sosyoekonomik araçları mutlaka devreye sokacağız. Terörle, toplumsal dinamikleri dikkate alan bir mücadele çizgisi izleyeceğiz. Kök sebeplerle uğraşacağız.”