Senaryo gereği, merkez üssü Gökova'da meydana gelen 7.2 büyüklüğünde depremin ardından, hastanenin kazan dairesi, servisler ve mutfakta başlayan yangınlarda, dumandan etkilenen 10 yaralı ekipler tarafından kurtarıldı.

Datça Devlet Hastanesi tarafından gerçekleştirilen deprem, yangın ve tahliye tatbikatına Datça Mahalle Afet Gönüllüleri Acil Müdahale Ekipleri (MAG-AME), Muğla AFAD, Datça Emniyet Müdürlüğü, Muğla Büyükşehir Belediyesi Datça İtfaiye Grup Amirliği ve 112 Acil Sağlık ekipleri katıldı. Senaryo gereği, merkez üssü Gökova'da meydana gelen 7.2 büyüklüğünde depremin ardından, hastanenin üç ayrı noktasında başlayan yangın ihbarları üzerine, mahalle afet gönüllüleri, polis ve itfaiye görevlileri olay yerine sevk edildi. Tatbikat sırasında, hastane içerisinde yangın tatbikatı anonsları yapılarak, hastalar bilgilendirildi. Yaklaşık 30 dakika süren tatbikatta, senaryo gereği kazan dairesinde mahsur kalan 2 personel ile polikliniklerdeki 3 hasta, mutfaktaki bir personel, ekipler tarafından sedyelerle, güvenli bölgeye taşınarak tedavileri yapıldı. Duman nedeniyle yataklı serviste bulunan 2 yatalak hastanın tahliyesi ise istasyon kurularak, yatay geçiş ile pencereden yapıldı.

'HEPİMİZİN AFETLERE HAZIRLIKLI OLMASI GEREKİYOR'
Datça Devlet Hastanesi Başhekim Dr. Mesut Armağan Ada tatbikatın ardından yaptığı açıklamada, "Bölgemizin coğrafi konumu  gereği, hepimizin afetlere hazırlıklı olması gerekiyor. Özellikle kurum olarak, afet bilincini oluşturmak, afet zamanlarında 'Neyin?, Ne zaman?, Nasıl?' yapılması gerektiğini hatırlamak amacıyla bu tatbikatları yapıyoruz. İlkini geçen yıl yaptığımız bu tatbikatın, bu yıl çok daha kapsamlı ve organize olduğunu görmek bizi mutlu etti" dedi.

Datça Mahalle Afet Gönüllüleri Acil Müdahale Ekibi Muğla İl Temsilcisi Barış Muştu ise tatbikatla ilgili bilgi verip, afetlere  hazır olunması gerektiğini söyledi. Muştu, "Bu tür tatbikatlarla afetlere hazırlanıyoruz. Bugün 30 dakika süren bir tatbikat yapıldı. Eksiğimiz yok mu? Kesinlikle eksiklerimiz olacak. Bu eksiklikleri de zaten tatbikatlar yaparak öğreneceğiz" ifadelerini kullandı.

Hastaneye muayene için gelen ve tatbikatı izleyen Nergiz Yılmaz (78), tatbikat yapıldığını bilmesine rağmen, yaralıları ve kurtarma çalışmalarını görünce korktuğunu söyleyip, "Gerçek gibi hissettim. Korkudan bakamadım. Allah gerçeğinden saklasın" diye konuştu. 

Kaynak: DHA