Edinilen bilgilere göre, Devlet Su İşleri (DSİ) tarafından "Dalaman Ovası Sulaması" adı altında yapılan sulama boru hattı projesi ihaleye gidilmişti. İhaleyi kazanan firma 05.05.2017 tarihinde işe başlayarak, ihale şartları dahilinde projeye kum, çakıl gibi malzemeleri karşılaması için Atakent Mahallesindeki Atatürk Köprüsünün altına kum eleği kurdu. Kurulan kum eleği normal şartlarda sadece projede kullanılacak malzemeyi üretme yetkisine sahipken, gazetemize yapılan ihbarlar doğrultusunda ihaleyi kazanan şirketin bölgedeki diğer inşaat şirketlerine de kum, çakıl gibi inşaat malzemesi sattığı, diğer inşaat şirketine ait kamyonların kum eleğine girip çıktığı iddia edilmişti.

İhbarlar Gelmeye Devam Ediyor

Olayla ilgili ihbarlar Haber48'e bir ihbar geldi. Son olarak, Muğla'nın Dalaman ilçesindeki Atakent mahallesi Dalaman Çayı üzerinde Atatürk Köprüsü yanında DSİ'nin vermiş olduğu sulama boru hattı  ihalesi  alan şirketin Dalaman Çayı üzerinde yerleşim yerlerine ve tarım arazilerine yakın bir noktada malzeme alması vatandaşları isyan ettirdi.

Vatandaşlar yapılan işlemin yanlış olduğunu kış aylarında dere yatağından geçen suyun debisi yükselerek yön değiştireceğini bu durumun tarım arazileri ve yerleşim yerlerine zarar vereceğini, olası bir felaket senaryosu meydana geleceğinden tedirgin olduklarını belirtti. 

İlgili Kurumlardan Yanıt Gelmedi

Mahalleli ilgili kurumlara dilekçe sunduklarını fakat hiç bir yanıt alamadıklarını ifade etti. Vatandaşlar yerleşim yerlerine uzak noktalarda birçok ve yer varken yerleşim yerine sınır olan bölgeden kum ve çakıl aldırılmasının sebebini merak etti. 
Kum ve çakılın gece gündüz sevk edildiğini söyleyen mahalleli yapılan bu işlemin derhal denetlenip durdurulması gerektiğini beyan ederek ve mahalle halkı olarak mağduriyetin giderilmesini talep ettiler.

Öte yandan vatandaşlar dere yatağın ıslah edilip olası bir sel felaketinin önüne geçilmesini istiyor.

Kaynak: Haber48