Haber48'de yer alan habere göre; Dalaman Belediye Başkanı Muhammet Karakuş, 2019 yerel seçimlerinde Dalaman Halkına 21 tane proje vaadinde bulunmuştu. Başkan Karakuş 2024 yılında yapılacak olan yerel seçimlere sayılı süre kala 2019 yılında vaad ettiği 21 projeden birini 4 Nisan 2021 tarihinde Cumhurbaşkanı kararı ile  Kesin Korunacak Hassas Alan olarak ilan edilen bölgede Sığla Ağaçlarını keserek gerçekleştirdi. 

MUHAMMET KARAKUŞ: "KİMİN NE DEDİĞİ ÖNEMLİ DEĞİL"

Karakuş,22 Kasım 2022 tarihinde Dalaman Kaymakamı Mesut Yakuta ve Garnizon Komutanı Albay Halil Gökçe ile birlikte incelemelerde bulunduğu Günlük Park Mesire Alanında yaptığı açıklamada; "Projemiz başladı. Mart veya Nisan ayı gibi bitmesini planlıyoruz. Biz Dalaman'da vatandaşımıza ne söz verdiysek bütün hepsini yavaş yavaş hayata geçirmeye çalışıyoruz. Kafamızın arkasında bir plan yok. Biz vatandaşımıza ne söz verdiysek onu yapmaya çalışıyoruz. Kimin ne dediği çok önemli değil. Bizim burada yasal olarak ağaçların kesilmesinden tutun, buradaki projenin uyglanmasında ne gerekiyorsa tamamen Orman Bakanlığı ile Çevre Şehircilik Bakanlığı'nın izniyle yapılmıştır. Kesilen ağaçlar da bir ay boyunca bekledik. Projemizin gecikme sebebi budur. Orman Genel Müdürlüğümüzden alınan izinlerle ağaçlarımız kesilmiştir. Kuruları kesilmiştir. Günlük ağaçları biliyorsunuz koruma altında. Burada bir tane ağacın dalına bile kimse zarar veremez. Biz bunu yakından takip ediyoruz. Asla Dalaman Belediyesi olarak burada bir tane ağaç kesmedik. Tamamen Orman İşletme Müdürlüğümüzle hareket ettik. Seçim sürecinde söz verdiğimiz çoğu projelerimizi hayata geçirdik, geçirmeye devam ediyoruz. " dedi.


SIĞLA ORMANINDA TEPKİ ÇEKEN HAREKET
Ülkemizde bol miktarda Muğla'nın Köyceğiz, Dalaman, OrtacaMarmaris ve Fethiye bölgesinde bulunan sığla ormanları 4 Nisan 2021 tarihinde Cumhurbaşkanı kararı ile Kesin Korunacak Hassas Alan olarak ilan edildi. 3 Nisan 2021 tarihinde Resmi Gazete'de yayınlanarak koruma altına alınan sığla ormanlarına ilişkin Dalaman'da doğaseverlerin tepkisini çeken bir olay yaşandı. 

YAKLAŞIK 300 ADET SIĞLA AĞACI KESİLDİ
Edinilen bilgiye göre Muğla'nın Dalaman ilçesi Altıntas Mahallesinde bulunan ve Dalaman Orman İşletme Müdürlüğü'ne ait olan Sığla Ağaçları ile kaplı orman arazisinde yaklaşık 300 adet sığla ağacı kesildi. Kesin korunacak hassas alan olarak belirlenen ve koruma altına alınan bölgede sığla ağaçlarının kesilmesi tepkilere neden oldu.

Dalaman'da yaşayan bir vatandaş konuyla ilgili olarak Dalaman Orman İşletme Müdürlüğü'ne ağaçların neden kesildiğiyle ilgili 4982 sayılı Bilgi Edinme Kanunu'na dayanarak talepte bulundu. Orman mühendisi, vatandaşın talebine yönelik verdiği cevapta kuruyan sığla ağaçlarının tespit edilerek kesildiğini ve sığla ağaçlarının kesilmesi ile ilglii rapor tutulduğunu belirtti. Vatandaş konuyla ilgili Dalaman Orman İşetme Müdürlüğüne Bilgi Edinme Kanunu kapsamında 17 Kasım 2022 tarihinde talepte bulunduğunu ve üzerinden 55 gün geçmesine rağmen Dalaman Orman İşetme Müdürlüğünden herhangi bir bilgi verilmediğini ifade etti.

"KESİLEN AĞAÇLAR KURU DEĞİL, YAŞ VE SAĞLIKLIYDI"
Alınan bilgiye göre vatandaş tarafından, yerinde yapılan incelemede kesilen ağaçların kuru olmadığı ve tamamının yaş, sağlam ve sağlıklı göründüğü öğrenildi. Ayrıca hassas korunacak alan olarak ilan edilen Sığla Ormanına iş makinesi ile girilerek birçok sığla ağacının gövdesinden iş makinesi ile kırıldığı öne sürüldü.

Vatandaş tarafından Ortaca Cumhuriyet Başsavcılığına verilen dilekçede, iddia edildiği üzere kuruduğu için kesilen Sığla Ağaçlarının yerine yenilerinin dikilmesi gerekirken, kesim yapılan alanda birden fazla iş makinesi ile şantiye araçlarının inşaat faaliyetinde bulunduğu ve kesim yapılan bölgeye beton ve hafriyat döküldüğü öne sürüldü. 

Kesin yapı yasağı olan, koruma altına alınan Sığla Ormanında iş makinelerinin kesim yapılan alana girmesi ve kesilen ağaçların kuru değil yaş olması aynı zamanda sağlıklı olması akıllara birden fazla soru işareti getirdi.