Muğla'nın Dalaman ve Göcek Koylarında 6 Temmuz 2022 tarihinde faaliyet gösteren işletmelere ait iskelelerin yapı kayıt belgeleri iptal edildiğini ve bu koylarda yer alan işletme ve iskelelerin Sahil Güvenlik ekipleri ve Dalaman Zabıta ekipleri tarafından mühürlendiğini okuyucularımızla paylaşmıştık.

İşletmeler Mühürlenmesine Rağmen Hala Çalışıyor

Göbün, Küçük Sarsala, Boynuzbükü, Martı ve Binnik koylarında faaliyet gösteren Adai Restoran, Onno Restoran ve Zeytin Restoran gibi işletmelere bağlı iskelelerin mühürlenmesine rağmen hala çalıştırılmaya devam ettiği görüldü.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, Muğla ziyareti sırasında koylardaki kaçak yapı ve işletmelerin yıkılmasına dair kesin bir talimat vermişti. Muğla Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’ndeki yetkililerden alınan bilgiye göre; Yönetmeliğe aykırı olduğu için mühürlenen ve yapı kayıt belgeleri iptal edilen iskelelerin yıkım işleminin yapılması için belediyenin işletmelere tebligat göndermesi gerekiyor. Bu tebligatta yasa ve yönetmeliklere aykırı olan kısımların yıkılması için bir süre belirleniyor.

Tekne Bağlanması da Dikkat Çekti

Yasa ve yönetmeliklere göre, yıkım kararı verilen ve mühürlenen iskelelere ilgili tekne bağlanamaz. Dalaman ve Göcek koylarında bulunan ve yıkım kararı verilen iskelelerde tekne bağlandığı da görüldü.

Öte yandan, Dalaman Belediyesi’nin işletmelere koylarda bulunan kaçak yapıların yıkılması için tebligat göndermediğinin öğrenilmesi kafalarda soru işaretleri yarattı. Vatandaşlar, belediye tarafından işletmelere 3 aydır neden tebligat gönderilmediğini merak ediyor.

Yetkililerden ise konuya ilişkin henüz bir açıklama gelmedi.