Haber konumuz bir ay önce de yayın yaptığımız Dalaman ilçesinde bulunan Seyfettin İnce Caddesi'ndeki yol çalışmaları. Muğla Büyükşehir Belediyesi tarafından başlatılan ve yapımı bir türlü tamamlanamayan caddedeki çalışmalar hakkında vatandaşların görüşlerini aldık. Dalaman esnafı ve caddeyi kullanan vatandaşların verdiği cevaplar şu şekilde;

‘BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI NASIL UYUYOR ÇOK MERAK EDİYORUM’

Yaşanan süreçte hiçbir değişikliğin olmadığını söyleyen bir esnaf, “Değişen hiçbir şey yok. Gelip gidiyorlar, haftalara atıyorlar. Haftaiçi geliyorlar pazartesi başlayacağız diyorlar, pazartesi geliyor yine yok. Malesef halimiz perişan. Müteahhitten alacağız, biz yapacağız dediler. Ben icrata bakarım ama hiçbir şey yok yani malesef. Kaldırımları biz yapacağız dediler. Denilen bunlar. Sanki terk edilmiş bir şehir durumunda. Bu esnafları nasıl düşünmüyorlar merak ediyorum. Büyükşehir Belediye Başkanı nasıl rahat uyuyor onu da çok merak ediyorum. Başını yastığa koyduğunda hiç mi vicdanı sızlamıyor? Bu kadar esnaf mağdur. Esnaflar arabalarını sattı, borca girdi, kredi çekti malesef kredisini ödeyemeyenler var. İnsanlar bu şekilde nereye kadar dayanacak? Allah sonumuzu hayır etsin. Kaderimize terk edilmiş hissediyorum. Tekrar Büyükşehir Belediye Başkanı’na sesleniyorum yazıklar olsun yani” ifadelerini kullandı.

EN BÜYÜK SORUNUMUZ: UMUDUMUZ YOK

Duyarlı davranışımızdan dolayı bizlere teşekkür eden bir başka vatandaş da bizden başka gelen gidenin olmadığını ifade ederek, “Hangi mercii aradıysak ilgilenen yok. Değişen bir şey yok. Arada bir göstermelik iş makinesi kazınıyor. Burası 8. ayına girdi. İlk 30 günde bir kazı ve menfez yapıldı ondan sonra değişen bir şey yok. 8 aydır bu esnaf napacak? Sabah müteahhitin taşeron elemanını gördük, Büyükşehir mi yapacak dedik; o da ‘hayır biz yapacağız, başladık’ diyor. Sürekli bilgi kirliliği var.” şeklinde konuştu.

Aynı vatandaş sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bizim en büyük sorunumuz umudumuz yok yani. Şu kadar basit bir yolu 8 ayda bu şekilde bırakmak yazık yani. Maddi olarak çok zarardayız. Biz bir insanız yani, bizi insan yerine koymuyorlar. Bizi kaderimize terk ettiler. Bunun siyasi hiçbir dayanağı yok. Hangi parti olmuş önemli değil. Dalaman Belediye Başkanımız sağ olsun geliyor. Ne yapabiliriz konuşuyoruz. Büyükşehir müteahhatin üzerine atıyor, müteahhit büyükşehir yapmıyor diyor. Herkes birbirinin üzerine atıyor. Ben de burada ekmeğim için konuşuyorum. Hiçbir siyasi bir şey yok burada. Esefle kınıyoruz! Büyükşehir Belediyesinin temsilcileri hala ortada yok. 3-4 ayda bir görünüyorlar. İnşallah seçim sürecinde gelirler, bakalım bizle ne konuşabilirler.

Caddenin nabzını tutarken Dalaman AK Parti Milletvekili Aday Adayı Uğur Akın Şahin’e de rastladık. Esnaf ziyaretlerini gerçekleştiren Şahin, seçim çalışmalarını yerine getirdiklerini ve halktan güzel dönütler aldıklarını dile getirdi.

Şahin yaptığı açıklamada “Seçim çalışması bizde bir umut yarattı. Bu umutla Sayın Cumhurbaşkanımız kesinlikle yüzde 55’in üzerinde bir oyla tekrardan seçilecek. Ayrıca meclis çoğunluğunu da elimizde bulundurduğumuzu gösteriyor bu durum.” İfadelerine yer verdi.

Lastik botlarla caddeyi dolaşan Şahin, caddede seçim çalışması yapmanın çok zor olduğunu ifade etti.

‘İNSANLAR KAN AĞLIYOR’

Şahin, “Burası Büyükşehir Belediyesi’ne ait bir cadde. Çok uzun zamandır yapılmıyor. Çoğu esnaf kepenk kapatmak zorunda kaldı. İnsanlar kan alıyor. Yürümek zor, arabanın geçmesi çok zor. Bir hasta olduğu zaman buradan ambulans geçemiyor. Kötü durumda. Vatandaşlardan duyduğumuz Büyükşehir, Seyfettin İnce caddesindeki çalışmaları bilerek yavaşlatıyor.” 

Şahin, “Dalaman’ın AK Partili Belediye olması. İntikam alırcasına hareket ediyorlar. Bütün Cumhur İttifakı’nın hakim olduğu şehirlere baktığımız zaman Büyükşehir Belediyesinin yolları rezillik içinde” iddiasında bulundu. Öte yandan Şahin, “Vatandaş bunun cevabını sandıkta verecek” açıklmasında bulundu.

‘BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI HALİMİZİ GELSİN, GÖRSÜN’

Bir başka esnaf ise çekilen sıkıntıları, “Verilen sözler var. Bu kadar kötü bir yönetim, bu kadar kötü bir durumda bırakamaz insanları. 4 ay gibi kısa bir sürede yapılacağını söylediler. Durum kötü. Büyükşehir, müteahhitin elinden aldığını söyledi. Ondan sonra dün ölçümlerini falan yaptılar. Yapılır mı yapılmaz mı? Bilmiyoruz. Çok yavaş ilerleyen bir çalışma var. Yerel seçimlere kadar bitmesini umut edelim. Büyükşehir Belediye Başkanının buraya gelip ne durumda olduğumuzu görmesini isteriz.” şeklinde açıkladı.

Kaynak: Haber48