Dalaman Gürleyk Mahallesinde deneme üretimleri başarıyla sonuçlanan kuru incir üretimi şenlikle tanıtıldı. Gürleyk İncir Şenliği'nde konuşan Dalaman Kaymakamı Mesut Yakuta, bölgede yeni bir ürünle üreticilere ek gelir sağlanmasının mutluluk yaşattığını belirtti.

Gürleyk İncir Şenliği, saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı. Şenlikte halk oyunları gösterileri yapıldı. 


Bölgede incir üretiminin ekonomik açıdan son derece önemli olduğunu belirten Dalaman Kaymakamı Mesut Yakta, "İlçemizde yetiştirilen kurutmalık incir bölgeye çok iyi adaptasyon sağladı. Kendine özgü aroması ve morfolojik yapısı ile bölge halkının ve tüccarların beğenisini kazandı. İlçemize bağlı rakımı yüksek mahallelerimizde nemin düşük ve havanın serin seyretmesi kurutma döneminde incir kalitesine olumlu etki yapmakta. İlçemizde, incir ekonomik açıdan son derece önemli bir meyve olarak ön plana çıkmakta. Yapılan araştırmalarımıza göre yaklaşık 500 ton kuru incir üretimimiz söz konusu. Kalitenin yakalanması ve tanıtımın iyi yapılması halinde, bu rakamların artacağını tahmin ediyoruz" diyerek ilçenin yeni ürünü kuru incirin bölgede ayrı bir gelir kapısı olduğunu söyledi.
İncir yarışmasının da düzenlendiği şenlikte dereceye girenler ödüllendirilirken, şenlik Ayşe Dinçer konseriyle sona erdi.

Kaynak: İHA