Bodrum ilçesinde 600 konutlu bir sitede geçen yıl başlayan kaçak yapılaşmaya karşı çıkan sitede oturanlar ile kaçak yapılaşmayı sürdürenler ortasında yaşanan gerginlik sürüyor. Sitede, hem tespit edilen 58 kaçak yapının yıkım süreçleri hem de kaçak yapılaşma devam ediyor. Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, “Yıkım ve mühürleme faaliyetlerine devam ediyoruz lakin beşerler seçim öncesi imar barışı beklentisi nedeniyle durmuyor” dedi.

Geçen yıl Akyarlar Mahallesi’ndeki 600 konutlu Kalekent Sitesi’nde kaçak yapılar için çalışma yapıldığını gören birtakım müteahhitler, durumu Bodrum Belediyesi’ne bildirdi. Bodrum Belediyesi takımlarınca sitede 58 kaçak yapı tespit edildi. Belediye grupları tarafından yapılan çalışma sonucu hakkında yıkım kararı bulunan 58 kaçak yapıdan 2’si yıkıldı, 12’sinin yıkımı için gün verildi. 9 kaçak yapının yıkımı zorlayıcı sebepten ertelenirken, SİT alanı içerisinde bulunan 30 kaçak yapı ve yazışması yapılacak olan 18 kaçak yapı için Muğla Anıtlar Yüksek Heyeti’ne görüş sorulacağı belirtildi. SİT alanı dışında bulunan 9 kaçak yapıya da yıkım günü verileceği kaydedildi. Bu süreçte kaçak yapıların inşaatı sırasında siteye hafriyat kamyonu girmesini istemeyen sitede oturanlar, idareye dava açtı. Kaçak yapılar hakkında savcılığa da kabahat duyurusunda bulunuldu. Teze nazaran, yaşanan bu süreç sitede oturanlar ortasında gerginliğe neden oldu.

KAÇAK YAPILARIN DURDURULMASINI İSTİYORUZ

Sitede oturan Cüneyt Fındık, kaçak yapılardan ötürü komşular ortasında huzursuzluk yaşandığını belirterek, “Sitemizde yapı tatil kararı bulunuyor. 2636, 2641 ve 2643 numaralı adalar SİT alanı içerisinde kalıyor. Sitemizde yaklaşık 20 kaçak yapı için çalışmalar devam ediyor. Geçen sene başlayan kaçak yapı çalışmalarını gören birtakım müteahhitler Bodrum Belediyesi’ne şikayette bulundu. Kaçak yapılar yetkililer tarafından mühürlense de villaları yaptılar ve satmak istiyorlar. Husus hakkında yapı yıkım kararı alınmasına karşın uygulanmadı. Hafriyat kamyonlarının içeri alınması konusunda da site idaresi hakkında dava açıldı. Bu süreç komşuları birbirine düşürdü. Kaçak yapılaşma nedeniyle binalar birbirine çok yaklaştı. Kaçak yapılaşma sonucu oturduğum bina ile yan bina ortasındaki ara 44 santimetreye, başka binayla ise 78 santimetreye kadar düştü. Ortadaki uzaklık giderek azalıyor. Bu üzere durumlar nedeniyle sitede huzursuzluk başladı. Kaçak yapılardan rahatsız olup, bu durumu lisana getiren bir site sakini kaçak yapı yapan kimi şahıslar tarafından tehdit edildiği gerekçesiyle savcılığa cürüm duyurusunda bulundu. Bizler de kaçak yapılar hakkında hata duyurusunda bulunduk. Yetkililerden beklentimiz bu kaçak yapıların bir an evvel durdurulması” dedi.

İMAR BARIŞI BEKLENTİSİ KAÇAK YAPILAŞMAYI ARTTIRDI

Sitedeki kaçak yapı ile ilgili bilgi veren Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, “Bodrum’da 2019 yılından bugüne kadar toplamda 738 kaçak yapıyı yıktık. 3 bin 269 mühürleme süreci uyguladık. İmar barışı beklentisi kaçak yapılaşmayı hızlandırdı. Bu bahiste davetlerimizi yaptık ve imar barışının çıkmayacağına yönelik açıklama yapılmasını istedik lakin bir açıklama yapılmadı. Kalekent Sitesi’nde toplam 58 belge var. Bunların 2’si yıkılmış, başkaları için yasal süreç devam ediyor. 12’si için yıkım günü verildi, 9’u için mahkemeden yürütmeyi durdurma kararı alındı. 30’u SİT alanında olduğu için suradan görüş soruldu, 18’i için şurayla yazışmalar yapılıyor. SİT alanı dışındakilerin 9’una yıkım günü verilecek” dedi.

İMAR KABAHATİ CEZALARININ ARTTIRILMASI LAZIM

Yıkım ve mühürleme faaliyetlerin sürdüğünü lakin kaçak yapılaşmanın da devam ettiğini dile getiren Aras, “Faaliyetlerimizi sürdürüyoruz fakat beşerler seçim öncesi imar barışı beklentisi nedeniyle durmuyor. Bir an evvel imar barışı yapılmayacağı konusunda açıklama yapılmalı. Biz mühürleme yapıyoruz ve 1 ay mühlet veriyoruz. Bir ay sonra yıkım kararı için gidiyoruz. Tekrar tespit yapıyoruz, fakat bina bitmiş oluyor. Bir kere daha mühürlüyoruz ve cumhuriyet savcılığına hata duyurusunda bulunuyoruz. Buna karşın yeniden yapmaktan vazgeçmiyorlar. İmar barışı beklentisi insanların iştahını kabartıyor. Daha sonra yıkım sürecine girip, gün veriyoruz. Yürütmeyi durdurma kararı alabiliyorlar. İmar hatası cezalarının arttırılması lazım. Mevzuat kaçak yapıların direkt yıkılmasına müsaade vermiyor. Mevzuata nazaran, kaçak yapı bile olsa yapı mühürlendikten sonra 1 ay mühlet verilip, yapan tarafından kaldırılmasını ya da ruhsata bağlanmasını istiyor. Bu durumlar gerçekleşmezse tekrar yıkım programına alınıyor. Yıkım programını alana kadar geçen 3 aylık müddet içerisinde, meskeni zati yapmış oluyor” diye konuştu.

Kaynak: DHA