Bodrum Emlak Müşavirleri Derneği Yönetim Kurulu Genel Sekreteri ve Basın Sözcüsü Serkan Zeki Öztuncay, "2021 yılında kiralık konut fiyatlarında Bodrum'da metrekaresi 100 lira olan konutların, 2022 yılında 150 liraya çıkarak yaklaşık yüzde 150 oranında artışla 100 metrekare bir konutun aylık kirasının 15 bin liraya çıktığını gözlemledik. Satılık konutlarda ise 23 bin lira birim metrekare fiyat ortalaması 2022 yılında 50 bin liraya kadar çıktı" dedi.

Dünyanın en önemli turizm merkezlerinden biri olan Bodrum'da son 2 yıl içerisinde kiralık ve satılık konut fiyatlarında yüzde 150 oranında artış yaşandı. Pandemiyle birlikte yoğun göç alan kentin merkezinde 2+1 ev kiraları 9 bin liradan başlarken, Yalıkavak Mahallesi'nde ise evler 11 bin liradan başlayan fiyatlarla kiralanıyor. Yarımadanın konut anlamında en ucuz bölgesi olan Mumcular Mahallesi'nde ise konut fiyatları 4 bin 500 liradan başlıyor. Satılık konutların metrekare fiyatı ise son 2 yıl içerisinde 23 bin liradan 50 bin liraya çıktı. Bodrum'da 60 metrekare satılık konutun fiyatı ise 3 milyon liradan başlıyor. Haziran sonu temmuz başı itibariyle kiralık konut fiyatlarında artış yaşanacağını belirten Bodrum Emlak Müşavirleri Derneği Yönetim Kurulu Genel Sekreteri ve Basın Sözcüsü Serkan Zeki Öztuncay mal sahipleri ve kiracılar arasında kira artışları nedeniyle sorunlar yaşandığını belirtti.

'BODRUM'A CİDDİ BİR AKIN VAR'
Kente pandemiyle birlikte talebin yüksek olduğunu belirten Öztuncay, "Pandemi dönemiyle başlayan süreçte vatandaşlarımızın Bodrum'a ciddi bir akını gerçekleşti. Bu akınla birlikte konut fiyatlarında ciddi anlamda artışlar gördük. 2021 yılında kiralık konut fiyatlarında Bodrum'da metrekaresi 100 lira olan konutların, 2022 yılında 150 liraya çıkarak yaklaşık yüzde 150 oranında artışla 100 metrekare bir konutun aylık kirasının 15 bin liraya çıktığını gözlemledik. Satılık konutlarda ise 23 bin lira birim metrekare fiyat ortalamasının 2022 yılında 50 bin liraya kadar çıktığını gözlemledik. 60 metrekare olan satılık konutun fiyatının ise 3 milyon liraya çıktı. Bodrum merkezde 2+1 evin 9 bin liradan aşağı bulmak çok zorlaştı, Yalıkavak'ta 11 bin liradan başlayan fiyatlar gündeme geliyor. İlçenin en ucuz noktası olarak da Mumcular bölgesi görünüyor. Vatandaşlar işlerinin burada olmasından dolayı merkezden çok fazla uzaklaşmak istemiyorlar" dedi.

'YILLIK KİRALAMADA PEŞİN PARA İSTENİYOR'
Yıllık kiralamada istenilen peşin paranın vatandaşı zorladığını ifade eden Öztuncay, "Bodrum bölgesinde bu akının devam edeceğini düşünüyorum. Bu akın neticesinde 2023 yılı içerisinde konut fiyatlarında artışlar gözlemleyeceğiz. Bu artışların da haziran sonu temmuz başında hissedilir anlamda gündeme geleceğini düşünüyoruz. Kentte en çok talep edilen noktalar ise Bodrum merkez, Yalıkavak ve Türkbükü gibi bölgeler. Bu bölgelerin Bodrum'da diğer mahallelere göre fiyat artışı daha yüksek.  Artan kira fiyatları nedeniyle mal sahipleriyle kiracılar arasında sorunlar yaşanıyor. Bu sorunun nedeni mal sahiplerinin yıllık kiralıklarda kirayı peşin olarak talep etmeleri. Mal sahibi de burada aidatın ödenmemesi, kirayı düzenli alamama gibi korkuları sebebiyle bu yola başvurduklarını söylüyor. Bu durum kirada oturan vatandaşlar için çok ciddi anlamda sorun yaratıyor.  Mal sahipleri artık evlerini günlük kiralık vermeye başladı. Bundan dolayı da yıllık kiralama yapacaklar ev bulmakta da zorlanıyor" dedi.

Kaynak: DHA