Bodrum Belediyesi'nin destekleriyle Bodrum Ticaret Odası’nın (BODTO) organizasyonuyla hazırlanan stantta misafirleri Bodrum Kaymakamı Bilgehan Bayar ile Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras ağırladı.

T.C Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın himayesinde, İzmir Fuarcılık Hizmetleri Kültür ve Sanat İşleri AŞ (İZFAŞ) ve TÜRSAB tarafından İzmir Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde organize edilen Travel Turkey İzmir Fuarı ve Kongresi'nde Bodrum standının açılışına;  CHP Muğla Milletvekili Burak Erbay, Marmaris Belediye Başkanı Mehmet Oktay, İzmir Eski Vali Yardımcısı Cumhur Güven Taşbaşı, BODTO Meclis Başkanı İlhan Ersan, BODTO yönetim kurulu ile meclis üyeleri, BODER Başkanı Ömer Faruk Dengiz, TGA Yönetim Kurulu Üyesi ve Ege Bölge Temsilcisi Halil Özyurt, basın mensupları ve çok sayıda turizmci katıldı.

Bodrum turizmi ile ilgili değerlendirmelerini paylaşan Bodrum Belediye Başkanı ve BOTAV Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Aras, “Geçtiğimiz yıl iyi bir sezon geçirdiğimizi düşünüyoruz. Tabii ekonomik ortamda ciddi bir krizle karşı karşıyaydık. Girdi maliyetleri inanılmaz artmıştı ancak buna rağmen Bodrum yine turizm kültürüyle ve geçmişte yapılan yatırımlarla kendini her zamanki gibi gösterdi, iyi ve uzun bir sezon geçirdi. Fakat tekrar ifade etmek lazım ki artan maliyetler turizmcilerin karlılık oranları ciddi bir şekilde düştü. Turizmcilerimiz her türkü riske ve krize rağmen yine başarılı bir sezon geçirdiler. Öncelikle bütün Bodrumlu turizmcileri kutluyorum.” dedi.

Bu fuarların turizm profesyonellerinin bir araya gelmesi adına çok büyük bir önem taşımakta olduğunu ifade eden Başkan Aras, “Dünya artık dijital dünya, Bodrum olarak dijital alanda da var olmalıyız. Dijital reklam, sosyal medya, influencerlar yoluyla ciddi reklam kampanyaları yapabiliyorsunuz. Zaten bununla ilgili uzun süredir çalışmalarımız sürüyor. Tabii ki dijital ve sosyal medya pazarlamaları devam edecek ama bu fuarlardaki birliktelik ve faaliyetler çok daha farklı hisler ve duygular uyandırıyor. Bizler kol kola omuz omuza çalışmayı seven insanlarız. O yüzden bu fuarların etkisi ve önemi yeniden anlaşılmış durumda. Bugün Bodrum standında hep birlikte, kol kola ve el eleyiz. Türkiye’ye ve dünyaya Bodrum’u ilan ediyoruz. Burada acenteler, otelciler, kamu temsilcileri bir araya geliyor. Yeni fikirler ve yeni yatırımlar konuşuluyor. Bodrum artık 3 aylık yazlık bir destinasyon halinden çıktı. Yaz kış Bodrum’da hareket ve canlılık var. Bodrum bir yaşam tarzı sunar. Gastronomisi, tarihiyle, kültürüyle, sanatıyla, güler yüzlü insanlarıyla Bodrum’un farkını herkes bilecek ve görecek.” diye konuştu.

Salgın dolayısıyla fuar katılımlarına bir süre ara verdiklerini söyleyen Aras, “Bu yıl tekrar belediyemiz, BODTOBODER, diğer sivil toplum kuruluşlarımız ve turizm profesyonelleriyle beraber bu fuara katılıyoruz. Bütün paydaşları davet ettiğimiz bir stant açılışı gerçekleştiriyoruz. Böylesine güzel bir ortamda turizm konuşabilmemizi sağladıkları için İzmir Büyükşehir Belediyemize ve sevgili başkanımız Tunç Soyer’e bu ev sahipliği için teşekkür ediyoruz.” şeklinde konuştu. 

Yurt dışı fuarlarına da katılım sağladıklarını belirten Başkan Aras, sözlerine şöyle son verdi:

“Döviz kurundaki artış bizi fazlasıyla olumsuz etkiledi. Stant kiraları, inşaları, yol ücretleri ciddi rakamlara ulaştı. Otelcilerimiz kendi güçleriyle katılıyorlar ancak belediyelerin ve meslek gruplarının katılımı inanılmaz zorlaştı. Örneğin Hollanda fuarı şu anda 80 bin Euro’ya mal oluyor bize. Bir fuarın sadece stant kirası ve inşası bu. Onun dışında konaklamalar ve diğer harcamalar hariç. O yüzden artık yeni dönemde bu fuarları tekrar tekrar düşünüyoruz. Otelcilerimizle istişare ediyoruz, konuşuyoruz ama kolay değil. Biraz zorlanacağız gibi görünüyor ama buna rağmen tanıtım çalışmalarımız devam edecek. TGA gibi çok önemli bir kuruluş var. TGA çok güzel bir stratejiyle Türkiye’nin tanıtımını çok iyi yapıyor. Doğru bir strateji ve doğru harcamalarla birlikte GO Turkey ve Safe Tourism gibi çok önemli atılımlarla bütün rakiplerinin önüne geçti. Turizm Bakanlığımıza da bu önemli çalışmalar için teşekkür ediyoruz.”

8-10 Aralık 2022 tarihleri arasında gerçekleştirilen TTI İzmir Uluslararası Turizm Ticaret Fuar ve Kongresi’ne 16 ülkeden seyahat acenteleri, tur operatörleri, iş ve kongre turizmi, bakanlıklar, konsolosluklar, oteller, tatil köyleri gibi sektör temsilcileri katılıyor. 

150 metrekarelik Bodrum standı, B Holünde D216 kodlu alanda ziyaretçilerini bekliyor.