6 Şubat 2023'te Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından kaçak yapılaşmanın önüne geçmek ve olası bir deprem felaketine karşı önlemler almak amacıyla belediyeler bir takım uygulamaları hayata geçirdi. 

Bodrum Belediyesi İmar ve Şehircilik Müdürlüğü de kaçak yapılarla mücadele çerçevesinde, ilçede faaliyet gösteren beton döküm firmalarına “ruhsatsız yapılara beton dökülmemesi” yönünde 23 Şubat 2023 tarihinde resmi yazı gönderdi.

Resmi yazının ardından denetimlerini sıkılaştıran Bodrum Belediyesi kaçak inşaata beton döken bir firmaya ceza kesti. Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, alınan kaçak inşaat ihbarının ardından derhal müdahale edildiğini, fakat cezaların yetersiz kaldığını ve caydırıcı olmadığını belirtti.

Bodrum'u korumak için mücadele etmekten vazgeçmeyeceklerini belirten Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, sosyal medyadan yaptığı paylaşımda şu ifadelere yer verdi; "Bir yeryüzü cennetinde yaşamayı asla hak etmeyenlerin tahrip etmeye doyamadıkları Bodrum’u korumak için gece gündüz mücadele ediyoruz ve etmekten de asla vazgeçmeyeceğiz." dedi.

Belediyelerin kanuna aykırı ceza veremeyeceklerini ifade eden Başkan Aras; "Öncelikle bilmeniz gereken, kaçak inşaatlar başta olmak üzere Bodrum’daki vahşi yapılaşmaya karşı verdiğimiz mücadelede ne yazık ki aklımızdan ve kalbimizden geçenleri yapamıyoruz çünkü, Belediyeler kanuna aykırı ceza veremezler. Cezalar da ödül gibi olunca, mücadelemiz istediğimiz sonuca ulaşamıyor.

KAÇAK İNŞAATA BETON DÖKMENİN CEZASI 1295 TL

Bakın dün Yaka’daki Dibeklihan Kültür ve Sanat Köyü’nün hemen yanıbaşında kaçak inşaat yapıldığı ihbarını aldık, derhal müdahale ettik. Hatırlarsanız, birkaç gün önce de "kaçak inşaatlara beton verilmemesi" yönünde tüm hazır beton firmalarına tebligatta bulunmuştuk ve buna rağmen müdahale ettiğimiz kaçak inşaata beton sattığını tespit ettiğimiz ÇİMENTON HAZIR BETON adlı firmaya, ceza kestik. Kesebildiğimiz ceza ne kadar biliyor musunuz ? 1295 TL !! inanamayanlar için yazıyla da yazayım, bin ikiyüz doksan beş TL. Yıkım işlemleri deseniz, onlar da hemen olamıyor." dedi.

Suçun cezasının caydırıcı olmadığını ifade eden Bodrum Belediye Başkanı şu ifadeleri kullandı;

"Savcılık süreci, dava süreci, yürütmeyi durdurma vs. derken, mühürlemiş olmamıza rağmen inşaata devam ediliyor ve bu suçun cezası da caydırıcı olmadığı için hak, hukuk, adalet düşmanları Bodrum’u tahrip etmeye devam ediyor. Ve bununla da kalmayarak, hukuki sürecin tamamlanmasıyla birlikte binalarını yıktığımızda, birkaç gün önce olduğu gibi belediyemizi basıyorlar, olay çıkartıyorlar..

Ayrıca, devam eden inşaat projelerinin videolarını sosyal medya hesaplarında “yetkililer izin verdikçe Bodrum mahvoluyor vs.” gibi cümleler eşliğinde yayınlayanlar, o yetkililerin kimler olduğunu da Belediyemizden resmi olarak talep ederek yayınlamalılar ki sizler, gerçekleri gösterilmeye çalışıldığı gibi değil, olduğu gibi görün.

Çünkü, geçmiş yıllarda yapılan planlamalarla, verilen imarlarla, KATLEDİLMEYE UYGUN HALE GETİRİLEN doğal alanlar, Pandemi salgını sonrasında patlayan talep ve buna bağlı rant patlaması nedeniyle betona boğuldular, halen boğulmaya devam ediyorlar.

Bugün Bodrum’da yıkılması gereken 6000 civarındaki kaçak yapıyı ise bir anda yıkabilmek için dışarıdan yıkım hizmeti alsak, ortaya çıkacak maliyet Belediyemizin yıllık bütçesinin 3 katını geçiyor.

Özetle, ülkemizde her alanda şart haline gelmiş olan değişim, imar konusu için de şart. O güne kadar da biz, kanunlar çerçevesinde elimizden gelen mücadeleyi vermeye devam edeceğiz."