Muğla'nın Fethiye ilçesine gelen maceraseverler Ölüdeniz'deki Babadağ'a ulaşarak yamaç paraşütüyle havalanıyor. Ölüdeniz manzarasını kuş bakışı izleyen tatilciler yaklaşık 2 bin metre yükseklikte heyecan dolu anlar yaşıyor. 2022 yılının ilk 8 ayında 8 ayında gerçekleşen yamaç paraşütü uçuş sayısı, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 15 arttı. Toplam uçuş sayısı 109 bin 347'ye ulaştı.

Babadağ, geçtiğimiz yılı 167 bin uçuşla kapatmıştı. Bu yıl merkezde ilk kez World Acro Cup düzenlenecek. Ayrıca geleneksel hale gelen Uluslararası Ölüdeniz Hava Oyunları Festivali de gerçekleşecek. Bu iki organizasyonla uçuş sayısının rekor kırarak 200 bini aşması hedefleniyor. 

Babadağ Teleferik Genel Müdürü Cengiz Koçak, AA muhabirine, Babadağ'ın yamaç paraşütü merkezleri arasında en gözde nokta olduğunu söyledi.

Geçen yıl boyunca Babadağ'dan 167 bin uçuş yapıldığını hatırlatan Koçak, "Uçuşların bölgede turizm sektöründe iş yapan kişilere büyük faydası var. Uçuş sayılarındaki artış beklentimizin biraz üzerinde. Umarım yıl sonunu 200 bin uçuşla kapatarak Babadağ'da yeni bir rekora imza atmış olacağız. Babadağ'dan en çok uçuş yapanlar İngiliz turistler. İngilizleri Rus, Çinli ve Ukraynalı turistler takip ediyor." diye konuştu.

"Uluslararası Hava Sporları Federasyonunun takvimindeki organizasyonda bir dünya akrobasi şampiyonası düzenleyeceğiz. Türkiye'de ilk kez yapılacak. Organizasyon içerisinde Türkiye Akrobasi Kupası yarışları da yapılacak. Etkinliğe, yaklaşık 75 ülkeden 4 bin sporcunun katılım sağlamasını bekliyoruz. Bununla ilgili çalışmalarımız sürüyor. Word Acro Cup, Babadağ Teleferik, Gençlik ve Spor Bakanlığı, Türkiye Hava Sporları Federasyonu, Muğla Valiliği, Kaymakamlık ile Güney Ege Kalkınma Ajansı iş birliğinde gerçekleşecek. Böylelikle Türk sporcularımız, dünyadaki en iyi 10 akrobasi pilotunu izleyip ilham alacak. Ciddi bir bilgi paylaşımı da yapılacak. Burada uçacak ünlü sporcular yamaç paraşütü anlamında bölgenin tanıtımına da büyük katkı sağlayacak."

Kaynak: AA