Haber48'in haberine göre Arnhem Protect Savunma Sanayi Yönetim Kurulu Başkanı Erkan Büyükkavkacı 2005 yılından beri Hollanda’da faaliyet gösteren savunma sanayi şirketinin Türkiye’de resmi olarak çalışmalara başladığını açıkladı. Büyükkavkacı yaptığı açıklamada “Türkiye'de çalışmalarımız vardı fakat şirket olarak bir varlığımız yoktu. Aynı isimle "Arnhem Protect Savunma Sanayii" olarak İstanbul merkezli şirketimizi kurduk.” dedi.

Savunma sanayiinde kullanılan saf alüminyum, saf bakır ve nikel gibi değerli metallerle ilgili çalışmaları olduğunu söyleyen Büyükkavkacı, değerli metaller ile ilgili tedarik konusunda ellerinin çok güçlü olduğunu belirtti. Arnhem Protect Savunma Sanayi kurucusu Erkan Büyükkavkacıaskeri donanımlarla ilgili çalışmalarının olduğunu ifade etti. Büyükkavkacı “Türkiye’de kaliteli bir üretim var. Bizim esas amacımız Türk ürünlerini yurt dışına satmak. Çelik yelek, kask, dizlik, gibi askeri donanımlarla alakalı çalışmalarımız var.” şeklinde konuştu.

Büyükkavkacı yaptığı açıklamada bir mühimmat fabrikasıyla ilgili çalışmaları olduğunu belirtirken “Türkiye’de bir mühimmat fabrikasıyla ilgili çalışmalarımız var. Bunun büyük bir ihtimalle Kahramanmaraş’ta olacağını düşünüyoruz.” dedi.

Daha önce Türkiye’de biyoenerji ve yakıt alanında çalışmalar yaptıklarını dile getiren Büyükkavkacı; “Rüzgar reaktörleri, jet yakıtı, N-590 gibi yakıtlarla ilgili alışverişlerimiz oldu. Güneş enerjisi ile ilgili çok büyük çalışmalar yaptık. Kendi projem olan güneş enerjili ses duvarlarını Türkiye’ye getirdik. Dolayısıyla enerjiyle de ilgileniyoruz.” ifadelerini kulandı.

Avrupa’da çok fazla ülkeyle daha önce ticaret yaptıklarını söyleyen Büyükkavkacı, değerli madenlerin pazarlanması konusunda çalıştıklarını belirtti. Büyükkavkacı “Bizim Avrupa’da iyi müşterilerimiz var. Bizi kolaylıkla bulabiliyorlar. Büyük şirketlere ulaşabilmemiz açısından Avrupa’da Arnhem Protect olarak isim yaptık. Savunma sanayiinde kullanılan değerli metallerle ilgili bize çok sık "Bizde bu metal var satabilir misiniz şeklinde" arz geliyor.” dedi.

Avrupa’daki şirketle aynı ismi kullanarak Türkiye’de bir şirket kurduklarını ifade eden Arnhem Protect Savunma Sanayi Yönetim Kurulu Başkanı Erkan Büyükkavkacı “Türk savunma sanayiindeki ürünleri yurt dışına tanıtma konusunda da kabiliyetli olduğumuzu söylemeye çalışıyoruz.” dedi.

“Vatanımızı seviyoruz, Savunma Sanayiine katkı sağlamak için bu işi kendi ülkemizde yapmak istedik.” şeklinde konuşan Büyükkavkacı “Uluslararası anlamda birçok ülkeyle daha önceden ticaretimiz var. Yabancı dil konusunda bir sorun yaşamıyoruz. Kendim Fransızca, İngilizce ve Hollandaca dillerini çok iyi düzeyde konuşabiliyorum. Bu dilleri konuşabiliyor olmak iletişim açısından işlerimizi kolaylaştırıyor.” dedi.

25-28 Ekim 2022 tarihlerinde düzenlenen Saha Expo Savunma ve Havacılık Fuarı’na katıldığını söyleyen Büyükkavkacı “Saha Expo’da elimizdeki metallerle ilgili birkaç şirketle görüştük, anlaşmalar yaptık.” dedi.

Erkan Büyükkavkacı Kimdir?

1967 yılında Kahramanmaraş’ta doğdu. Lise eğitimini 15 yaşında tamamladı. Üniversite öğrenimi için Fransa Paris’e gitti. Sorbonne Üniversitesi’nde Modern Fransız Edebiyatı bölümünde okudu. İletişim Bilimleri ve Havacılıkla ilgili öğrenimler gördü. 1997 yılında Hollanda’ya taşındı. 2015 yılından beri Hollanda’da faaliyet gösteren Arnhem Protect ile değerli metaller ve savunma sanayi alanlarında çalışmaktadır.